петак, 23. април 2010.

Kafa...mmmmmmmm... :)







...Kako je lijepo jutro koje zapocnemo soljicom kafe...razbudi nas, oraspolozi i pripremi za novi dan. Dok uzivamo u njoj, ponekad se zapitamo kakav je put prosla kafa do nase soljice...
Po legendi, prije vise od 1000 godina, pastir Kaldije iz Etiopije primijetio je da njegove koze ostaju budne vise nego inace zbog konzumiranja crvenih bo
bica sa okolnih grmova. Zato je i on odlucio da ih proba. Isprzio je bobice i pripremio napitak jedinstvenog ukusa.
Oblast u Etiopiji u kojoj je pastir zivio se zove Kaffa, po cemu je napitak i dobio ime.
Kasnije kafa stize u Evropu, Aziju, Sjevernu i Centralnu Ameriku, a 1727.godine stize u Brazil gdje se prave prve plantaze kafe i stvaraju uslovi za industrijsku proizvodnju. Kao industrijska biljka, pocetkom 20.vijeka kafa se vraca u prapostojbinu- Etiopiju.
Mnoge vrste kafe svijetu rastu divlje, a samo dvije su komercijalizovane ( Arabika i Robusta).
Zrno kafe nastaje iz pupoljaka bijele boje koji opstaju na grani samo tri dana. Sest do devet mjeseci kasnije se pojavljuje plod nalik na tresnju. Svaki plod sadrzi dva sjemena, koja su ravnim stranama okrenuta jedno ka drugom. Stablo kafe pocinje da radja poslije sest godina, a prosjecni godisnji prinos po stablu je 900.grama.

субота, 17. април 2010.

Orhideja..egzotika i mističnost



Orhideje su cvijeće koje je poznato po
svojoj ljepoti. Danas je poznato oko 600 rodova kojima pripada više od 20000 vrsta orhideja. Od toliko vrsta orhideja samo oko 2 posto raste u Evropi.
Koriste se za liječenje bolesti, za proizvodnju ljekovitih napitaka, a nekada se vjerovalo da imaju i afrodizijačka svojstva. Koriščene su za liječenje glavobolje, temperature, artritisa, upala i ostalih bolesti.
Vanila je najpoznatija jestiva orhideja. Ona je plod orhideje koja potiče iz Meksika i jedan je od omiljenih začina za slatkiše, sosove, alkoholna i bezalkoholna pića. Meksiko je sve do 1836. godine imao monopol nad proizvodnjom vanile.
Ulja orhideja se kao ekstrakti već dugo vremena koriste u kozmetičkoj industriji.
Sjemenke orhideje su najsitnije u biljnom svijetu, a ponekad u jednom plodu može da bude do tri miliona sjemenki.
Osim odgajivača i ljubitelja ovog cvijeća, postoje i brojno kolekcionari orhideja kao motiva na različitim proizvodima ( na kineskom porcelanu, novčanicama ili poštanskim markicama)..